Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Paspaudę mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą. Bet kada galėsite atšaukti savo sutikimą pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Susipažinkite su privatumo politika.

Taisyklės Suprantu

Rekuperacija - prabanga ar būtinybė?

 

REKUPERACINĖ VĖDINIMO SISTEMA – PRABANGA AR BŪTINYBĖ?

 

Šiuolaikiniai pagal naujus statybos reglamentus statomi namai yra itin sandarūs, per langus ar kitus mikroplyšius necirkuliuoja oras, tad juose būtina vėdinimo sistema. Be efektyvios oro cirkuliacijos tokiame pastate ilgainiui imtų kauptis nepageidaujami svečiai, kaip antai pelėsis, alergenai, kvapai, dulkės ir kiti.

 

Apskritai vėdinimas yra procesas, kai oras iš patalpos šalinamas į lauką, o vietoje jo į vidų tiekiamas lauko oras, paprastai tariant – tai lauko ir vidaus oro mainai. Rekuperacija yra procesas, kurio metu iš namo pašalinamas šiltas oras perduoda savo energiją šviežiam orui pašildyti. Tai – mechaninis vėdinimas rekuperatoriaus pagalba, kurios naudą kviečiame apžvelgti plačiau.

 

 

 

Rekuperacinės vėdinimo sistemos nauda

Retai, tačiau vis dar tenka išgirsti dvejonių, ar rekuperacinė vėdinimo sistema yra būtinas, ar prabangos dalykas naujame būste. Tokiais atvejais klausiate, kodėl nepakanka tiesiog atidaryti langų? Atsakome: namų vėdinimas atidarytais langais neužtikrina pakankamo oro cirkuliavimo, nėra pastovus, reguliarus, be to išleidžiama šiluma, įsileidžiamos lauko dulkės, triukšmas. Vasarą šilto vėjelio gūsiai neabejotinai malonūs, tačiau karštomis dienomis oras praktiškai nustoja cirkuliuoti, jau nekalbant apie šaltas žiemas arba gyvenimą šalia judrios gatvės, žvyrkelio.

 

 

Ne mažiau svarbus ir švaraus oro kriterijus. Neužterštas, gaivus oras namuose yra prioritetas, tad džiugu, jog rekuperacinė vėdinimo sistema tampa tokiu pat savaime suprantamu dalyku kaip ir apšvietimo ar šildymo sistema namuose. Rekuperacinė vėdinimo sistema gali padėti sumažinti ir teršalų kiekį namuose, apie kuriuos dažnai net nesusimąstome, pavyzdžiui, dažai, klijai, dulkės, buitinė chemija, tabakas, plastikas. Jei tokių medžiagų koncentracija ore didėja, galime pajusti ir nemalonius fizinius pojūčius, kartais net neįtardami priežasties (galvos skausmas, nosies užsikimšimas ir pan.). Rekuperatoriaus filtrai iš lauko įsiurbiamo oro pašalina dulkes, žiedadulkes ar kitas smulkias daleles, sukeliančias įvairias alergines reakcijas.

 

Kaip minėta, kad rekuperacija reikalinga visuose pagal naujausius statybos reglamentus statomuose būstuose. A ir aukštesnės energinės klasės pastatai yra itin sandarūs, juose oro cirkuliacija visiškai minimali. Tai ne tik užteršia patalpos orą, kenkia pastato konstrukcinėms savybėms, bet ir gali lemti vadinamąjį sergančio pastato sindromą, kai prastėja daug laiko viduje praleidžiančių gyventojų sveikata . Rekuperacinė vėdinimo sistema taip pat yra bene efektyviausias būdas šalinti perteklinę drėgmę, užkirsti kelią pelėsio susidarymui, galinčius lemti pastato konstrukcijų gedimus, prastėjančias medžiagų temoizoliacines savybes. Rekuperacija ne tik efektyviai išsprendžia šias problemas, bet ir leidžia taupyti šiluminę energiją.

 

 

Dažniausios klaidos

Bene dažniausiai mūsų praktikoje pasitaikančios klientų klaidos: neteisingai apskaičiuoti oro kiekiai, pavėluotai organizuojami darbai bei bandymas viską suplanuoti pačiam, informacijos ieškant interneto platybėse. Nors buitiniame segmente dauguma naujos statybos namų gana panašūs, o vėdinimo sistemos planavimas nelabai sudėtingas, projekto sudarymui visad rekomenduojame kreiptis į specialistą. Sudarydamas sistemos planą specialistas skaičiuoja reikalingų montavimo medžiagų kiekį, numato oro tiekimo bei šalinimo vietas būste, įvertina reikalingą rekuperatoriaus veikimo galingumą ir kt., taip išvengiant perteklinės ar nepakankamos rekuperacinės sistemos įrengimo.